Makaleler

Atasözleri

Atasözleri uzun yıllar biriken tecrübe, duygu, düşüncelerin birleşimi ile oluşmuştur. Bu sözlerin kimler tarafından söylendiği belli değildir. Bu nedenle atasözleri topluma mal edilir. Her toplumda atasözleri vardır. Bu sözler okunduğu, duyuluğu zaman biz de ne kadar haklı ve güzel olduklarını gösterirler. Bu nedenle anlatım yaparken sık sık atasözleri kullanılır.

Atasözlerinin ardında yaşanmışlık yatar. Bu sözler öylesine oluşturulmuş değildir. Bilgece sözler birden bire doğmazlar. Uzun seneler geçmesi gerekir. Atasözlerinin bu kadar doğru geliyor olmalarının nedeni budur: Yılların izini taşırlar.

Atasözleri elbette Türklere özgü değildir. Rus atasözleri, İngiliz atasözleri, Macar atasözleri ve daha yüz binlerce farklı atasözleri vardır. Öyle ki bu atasözlerinden bazıları aynı durumlara işaret ederken, bazen birbiri ile çelişen atasözlere denk gelebilirsiniz.

Atasözleri
Belçika Atasözü

Anlatımınıza Güç Kazandırmak için Atasözlerinden Faydalanabilirsiniz

Anlatım sanatı zordur. Bu sanatın en önemli parçalarından bir tanesi atasözleri ve deyimlerin kullanılmasıdır. Atasözlerini gücünden faydalanmak için atasözlerini doğru yerlerde ve durumların içinde kullanmak gerekir. Uygun atasözleri kullandığınız zaman karşınızdaki insan neden bahsettiğinizi daha iyi anlar.

Yalnızca sözlü anlatımlarda değil, yazılı anlatımlarda da atasözlerinin yeri büyüktür. Kompozisyon yazarken, arkadaşlarınızla yazışırken atasözlerinden faydalanmanız size büyük ölçüde yardımcı olacaktır. Yazılı anlatımlarda atasözü kullanırken yazım hatası yapmamaya özen gösterin.

Atasözleri komik olduğu zaman insanları çok daha etkili bir şekilde güldürebilirsiniz. Bazı durumlarda o konu hakkında söylenen atasözünden daha iyi bir espri olmayabilir. Espri yapabilmek için sözlüğünüzde yeterli miktarda atasözü birikimi bulunması gerekir.

Atasözleri Kültürel Değerlerin İzlerini Taşır

Anlamlı atasözleri olmasının sebebi bu sözlerin kültürel öğeleri en güzel şekilde yansıtıyor olmasından kaynaklanmaktadır. Atasözleri durduk yere oluşmadığı için mutlaka kültürün önemli parçalarını içinde barındırır. Atasözlerinin her kullanımında bu anlamlı parçalar yeniden hayat bulmuş olur.

Kültürüne hakim olduğunu söyleyen bir kimsenin mutlaka atasözleri ve anlamlarına hakim olması gerekir. Aksi halde kültürün en önemli öğesi olarak görülen dilin büyük parçası eksik kalmış olacaktır. Dil olmasaydı hiçbir kültür dünya üzerinde yer alamazdı.

Eğer kültürünüzü geliştirmek adına atasözleri öğrenmek isterseniz atasözleri örneklerine bakabilirsiniz. Atasözleri örnekleri internette, kitaplarda, filmlerde kolayca karşılaşılan öğelerdir. Hangi kültürün atasözlerini öğrenmek istiyorsanız buna uygun kaynaklardan faydalanmanız gerekir. Örneğin; Türk atasözlerini duymak için yabancı film izlemeniz mantıklı olmaz.

Atasözleri Varlıklarıyla Geleceğe Işık Tutar

Yapılan çalışmalara göre atasözlerinin özellikleri arasında en belirgin olanı atasözlerinin geleceğe ışık tutuyor olmasıdır. Atasözleri yılların birikimi ile oluştuğu için bilgeliğe sahiptir. Bu bilgeliği kullanarak geleceğimizde yapacağımız hatalardan dönebilir, gerekli önlemler alabiliriz.

Örnek vermek gerekirse; akılsız başın cezasını ayaklar çeker diye bir atasözü vardır. Bu atasözünü okuduğumuz zaman alkımınızı kullanmamız gerektiğini anlarız. Kullanmadığımız zaman yorulacağımızı biliriz. Bu sözü duymak bile bizi bir hatayı yapmaktan alı koyabilir.

Atasözü
Türk Atasözü

Diğer bir örnek olarak 2 ölç bir biç atasözünü verebiliriz. Bu söz bize hesaplama yapmanın, hemen harekete geçmememin, emin olduktan sonra bir şeyler yapmanın önemi göstermektedir. Buna benzer atasözleri a dan z ye bulunuyor. Yeter ki biz öğrenmek isteyelim, her şey bize öğretmen olmaya hazır.

Her Kültürün Kendine Has Atasözleri Bulunur

En güzel atasözleri yalnızca Türk kültüründe yoktur. Hemen her kültürün, kendi yaşama biçimine uygun olarak biriken atasözleri mevcuttur. Bir milletin nasıl atasözlerine sahip olduğunu okuyarak o kültürün nasıl bir kültür olduğunu anlayabilirsiniz. Benzer şekilde deyimler de aynı bilgiyi yakalamamıza olanak sağlar.

Türkler misafir ağırlamayı seven bir millettir. Türkçede misafirin başımız üzerine yeri var diye bir deyim vardır. Bu durum bize deyimlerin v atasözlerin bir milletin özelliğini ne kadar güzel yansıtabileceğinin güzel bir örneğidir.

Doğru tek olduğundan atasözleri farklı milletlere ait olsa bile aynı şeyden bahsediyor olabilir. Arkadaşlık, aile, evlilik ve buna benzer evrensel konularda bir çok atasözünün ne kadar benzer olduğunu gördüğünüz zaman şaşıracaksınız.

Atasözleri Zeka Seviyenizin Artmasına Yardımcı Olabilir

Atasözleri zeka seviyenizin artmasına yardımcı olabilir. Atasözlerini öğrenmek için daha çok okuma yapan insanlar beyinlerini diğer insanlara  oranla daha çok çalıştırmış olurlar. Beyin kaslarını vücudun diğer bölgelerinde yer alan kaslar gibi düşünebilirsiniz. Ne kadar çok çalıştırılırsa o kadar çok güçlü olurlar.

Bulmaca çözmek, sudoku oynamak, satranç oyunları ve buna benzer zihinsel faaliyetlerin zihin gelişimi üzerine önemli etkileri olduğu biliniyor. Tıpkı bu zihinsel faaliyetleri gibi atasözü okumak da zihinde aynı etkinin yaratılmasını sağlar.

Özellikle atasözlerini ve deyimlerini ezberlemeye çalışmak zihin için iyi bir egzersiz olur. Günümüz dünyasında her şey elektronik olduğu için, artık bir şeyler ezberlemek zorunda hissetmiyoruz kendimizi. Bu da beynimizin tembelleşmesine neden oluyor. Atasözlerini akılda tutmaya çalışmak bu durumun kırılmasını sağlayabilir.

Etkili Konuşma Sanatının En Önemli Parçalarından Bir Tanesi Olarak Atasözleri Kabul Ediliyor

Etkili konuşmak ile ilgileniyorsanız yolunuz mutlaka atasözlerine düşecek. Atasözleri ve deyimler karşınızdaki insanı etkilemenize, ikna etmenize, fikrini değiştirmenize ve diğer amaçlarınızı gerçekleştirmeniz için yardımcı olur. Atasözlerinin birer araç olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Eğer bir konuşmacı iseniz, konuşmanızın mümkün olduğu kadar inandırıcı, gerçekçi ve kaliteli olmasını isterseniz. Eğer konuşmanızın içinde atasözleri gibi güçlü öğeler olmazsa, konuşmanızdan istediğiniz verimi almanız mümkün olmayabilir.

Eğer bir satışçı iseniz, elinizde olan ürünleri en kısa sürede en yüksek fiyat ile satmak isterseniz. Müşterilerin çoğu zaman birden fazla seçeneği olur. Yani onların sizi tercih etmeleri için bir nedene ihtiyacı var. Nedenlerinizi onlara sunarken etkileyici olmak zorundasınız. Atasözleri sizin için iyi bir araç olacaktır.

Atasözleri
Çin Atasözü

Öğretmen olduğunuzu farz edelim. Öğrenciler büyük ihtimalle uzun ders saatlerinden sıkılmıştır ve derste söylenen hiçbir bilgiyi almıyorlardır. Atasözleri onların kaybolan ilgilerinin yeniden kazandırılmasını sağlayacaktır. Özellikle komik olanlar küçük çocuklar için kullanılabilir.

Komik Atasözleri Sayesinde Stres Seviyenizi Düşürmeniz Mümkün

Stres günlük hayatın önemli bir parçası olarak görülüyor. Günümüz dünyasında stresle karşılaşmamak neredeyse imkansız gibi bir şey. Bu nedenle stresimizi düşürecek yöntemler keşfetmek zorundayız. Aksi halde stres havuzunda boğulur gideriz.

Yapılan çalışmalar stres duygusu ile söylediklerimizin birbiri ile doğrudan ilişkili olduğunu göstermiştir. Bu nedenle kişilerin olumsuz kelimeleri dahi kullanmaması istenir. Kelimelerin gücü azımsansa da, bu kelimelerin ne kadar güçlü olduğu akıldan çıkarılmamalıdır.

Atasözleri güçlü ve etkileyici cümleler olduğundan özellikle komik olanlar stres seviyenizin önemli ölçüde düşmesine yardımcı olacaktır. Çevrenizi komik insanlarla, komik atasözleri ile, komik filmler ile çevrelediğiniz zaman duygu durumuzdaki inanılmaz değişikliğe siz de çok şaşıracaksınız.

Atasözlerini Öğrenmeye Başlayın

Atasözlerinin faydaları saymakla bitmiyor. Bu faydalardan yayınlanmak için yapılacak şey basit. Atasözlerini öğrenmeye başlamalısınız. Bunun için pek çok farklı kaynaktan faydalanma şansınız var. İnternet sayesinde bütün dünya önünüze serilmiş durumda.

Atasözleri öğrenmek için en güzel yöntem kitaplar okumaktır. Kitapların içeriğindeki diğer faydalı bilgilerden de faydalanırsınız. Genel kültür seviyeniz artar. Odaklanma becerileriniz gelişir. Daha bilgili bir insan olursunuz. Daha donanımlı olursunuz. O halde zaman kayıp etmeden yeni kitaplar satın almaya!

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı